Šilumos siurbliai oras-vanduo: viskas, ką reikia apie juos žinoti
Šilumos siurbliai oras-vanduo šiuo metu yra vienas populiariausių šildymo sprendimų, kuris naudojamas ir gyvenamosioms, ir kito pobūdžio patalpoms. Šį kartą išsamiau panagrinėsime tokios įrangos ypatumus: aptarsime, koks yra šilumos siurblio oras-vanduo veikimo principas, pagrindiniai privalumai ir į ką reikėtų atsižvelgti jį renkantis.
Kas yra ir kaip veikia šilumos siurblys oras-vanduo?
Oras-vanduo šilumos siurblys – tai labai paprastai veikiantis, energiją taupantis šildymo sprendimas. Jis naudoja lauko oro šilumos energiją ir perduoda ją į vandens sistemą, kuri gali būti skirta patalpų šildymui ar karšto vandens ruošimui.
Oras-vanduo šilumos siurblio veikimo principas atrodo taip: išorinis oras patenka į uždarą įrenginio sistemą. Čia yra ir šaltnešis, žemoje temperatūroje pavirstantis dujomis. Kompresoriaus dėka jų temperatūra ženkliai padidėja, o pagaminta šiluma per šilumokaitį patenka į uždarą vandeninę sistemą, kuri ją išnešioja į reikiamus namų taškus. Tuo tarpu atvėsęs šaltnešis skysčio pavidalu sugrįžta į šilumokaitį, kur iš naujo pradedamas visas šis procesas.
Šilumos siurbliai oras-vanduo – tai ekologiška ir efektyvi alternatyva tradiciniams šildymo būdams, nes didžioji dalis energijos gaunama iš atsinaujinančių šaltinių – lauko oro.
Šilumos siurbliai oras vanduo: elektros sąnaudos, atsiliepimai ir pagrindiniai privalumai
Vienas dažniausiai pirkėjams kylančių klausimų – kiek energijos sunaudoja šilumos siurblys oras-vanduo? Šie įrenginiai pasižymi aukštu efektyvumu ir ekonomiškumu, tačiau tikslios išlaidos priklauso nuo tam tikrų veiksnių, tokių kaip patalpų energinė klasė, lauko oro temperatūra, būsto plotas ir ypač – tinkamai pasirinktas galingumas.
Šilumos siurblius oras-vanduo verta rinktis, kai:
- Namas yra gerai apšiltintas ir turi žemos temperatūros šildymo sistemą (grindinis šildymas ar žematemperatūriniai radiatoriai);
- Ieškoma efektyvaus ir ekologiško sprendimo;
- Norima sumažinti šildymo išlaidas ilgalaikėje perspektyvoje;
- Nėra galimybės ar nenorima diegti dujų ar kieto kuro katilo.
Papildomai norėtųsi išskirti ir paprastą priežiūrą bei montavimą. Pastarąjį darbą vis vien turėtų atlikti kvalifikuoti specialistai, tačiau šiuo atveju nereikia gręžti specialių giluminių gręžinių ar jungtis prie bendro vartotojų tinklo – dėl to šilumos siurblio oras-vanduo montavimo kaina neretai yra žemesnė. Šiuo klausimu pagrindinis jo konkurentas – kieto kuro katilas, tačiau pastarasis oras-vanduo siurbliui gerokai nusileidžia patogumu.
Visgi, kaip ir kiekvienas įrenginys, šilumos siurbliai oras-vanduo turi ir tam tikrų trūkumų. Jų neverta rinktis, kai:
- Namas nėra pakankamai apšiltintas arba naudojamos didelės temperatūros šildymo sistemos (aukštatemperatūriniai radiatoriai);
- Ieškoma pigesnės pradinės investicijos (oras-vanduo šilumos siurbliai dažnai yra brangesni už tradicinius katilus);
- Gyvenama itin šaltame regione, kur oro temperatūra žiemą nuolat būna labai žema (esant stipriam šalčiui, efektyvumas mažėja).
Geriausias šilumos siurblys oras-vanduo: į ką reikia atsižvelgti?
Svarstant, kokį šilumos siurblį oras-vanduo pasirinkti, reikia atkreipti dėmesį į kelis pagrindinius kriterijus. Sprendimui įtakos turės:
- Galingumas;
- Efektyvumo rodikliai;
- Triukšmo lygis;
- Darbinė temperatūra;
- Funkcionalumas;
- Garantija ir aptarnavimo paslaugos.
Kiekvieną iš šių aspektų aptarsime išsamiau.
Šilumos siurblio oras-vanduo galingumas
Galingumas turi atitikti jūsų namo energijos poreikius. Geriausia jį rinktis atsižvelgiant į
namo šilumos nuostolius ir įvertinant šiuos aspektus:
- Pastato energijos suvartojimo klasė (namo izoliacija, langų kokybė);
- Bendras šildomas plotas;
- Vietinės klimato sąlygos (šaltesnės žiemos reikalaus didesnio galingumo).
Šiuo atveju verčiau patiems nerizikuoti ir galios skaičiavimus palikti profesionalams – inžinierius ar kitas specialistas atsižvelgs ir į aukščiau minėtus veiksnius, ir į jūsų poreikius. Visuomet galite susisiekti su „Gedarta“ atstovais.
Pagrindiniai efektyvumo rodikliai
Reikėtų atsižvelgti į COP ir SCOP efektyvumo rodiklius:
- COP (Coefficient of Performance) – šilumos siurblio efektyvumas tam tikroje temperatūroje (pavyzdžiui, COP 3 reiškia, kad sunaudojus 1 kW elektros, pagaminama 3 kW šilumos).
- SCOP (Seasonal Coefficient of Performance) – vidutinis metinis šilumos siurblio efektyvumas. SCOP koeficientas parodo, koks per visus metus, esant įvairioms oro sąlygoms, bus šilumos siurblio sunaudotos elektros energijos ir išgautos šilumos energijos santykis.
Trumpai tariant – kuo šie rodikliai aukštesni, tuo siurblys efektyviau naudoja energiją.
Šilumos siurblio oras-vanduo triukšmingumas
Norint išvengti diskomforto ir užsitikrinti malonią atmosferą, svarbu atkreipti dėmesį į šių įrenginių triukšmingumą. Tai ypač aktualu tuo atveju, jei įranga naudojama gyvenamosiose patalpose. Namuose labiausiai tinka šilumos siurbliai, kurių triukšmingumas yra mažesnis nei 50dB.
Darbinė temperatūra
Kuo platesnis bus veikimo diapazonas, tuo geriau šilumos siurblys veiks esant ekstremalioms oro sąlygoms. Pasidomėkite, ar jums patikusi įranga efektyviai gali veikti net ir žemoje temperatūroje.
Funkcionalumas
Kaip ir daugelis kitų šiuolaikinių įrenginių, oras-vanduo šilumos siurbliai gali pasiūlyti papildomų, didesnį komfortą ar efektyvesnį naudojimą užtikrinančių funkcijų. Štai keletas iš jų:
- Valdymas nuotoliniu būdu. WiFi ryšys ar mobiliosios programėlės suteikia galimybę patogiai stebėti ir valdyti šildymo sistemą.
- Integruotas vandens šildytuvas. Užtikrina efektyvų karšto vandens ruošimą.
- Automatinis prisitaikymas prie lauko sąlygų. Tokia funkcija aprūpintas šilumos siurblys automatiškai prisitaiko prie lauko temperatūros pokyčių, kad būtų išlaikomas optimalus energijos suvartojimas.
Garantija ir aptarnavimo paslaugos
Reikėtų atkreipti dėmesį į prekinį ženklą – patikimi gamintojai užtikrina aukštesnę kokybę ir prieinamas aptarnavimo paslaugas. Be to, jų siūloma įranga dažniausiai turi ilgesnę garantiją – tai dar vienas kokybės įrodymas.
Parama šilumos siurbliams oras-vanduo
Daugelyje šalių, įskaitant ir Lietuvą, galima gauti subsidiją ar kompensaciją oras-vanduo siurbliams. Šiuo klausimu reikia kreiptis į LEA (Lietuvos energetikos agentūra). Atkreipkite dėmesį, jog dažnu atveju paraiškos turi būti teikiamos dar prieš įrengimą, tad norint gauti paramą šilumos siurbliui, su visomis sąlygomis reikėtų susipažinti iš anksto.
Atsižvelgę į šiuos patarimus, turėtumėte lengvai išsirinkti tinkamiausią šilumos siurblį oras-vanduo. O jeigu vis vien kils klausimų dėl jų pasirinkimo ar montavimo, į juos visuomet mielai atsakys „Gedarta“ komanda.