Viskas apie kondicionierius
Renkantis oro kondicionierių, kyla įvairių klausimų – nuo tinkamiausio tipo, galios pasirinkimų iki naujausių šių įrenginių funkcijų. Šį kartą aptarsime pagrindinius aspektus, kurie padės jums apsispręsti, kurį kondicionierių rinktis.
Kondicionierių tipai
Pagrindiniai kondicionierių tipai yra šie:
- Split sistemos. Tai – vienas populiariausių ir plačiausiai pritaikomų tipų, kuris tinka tiek buičiai, tiek administracinėms patalpoms. Šios sistemos yra padalintos į du blokus: vienas iš jų tvirtinamas viduje, o kitas – lauke. Tarp šio tipo kondicionierių populiariausi sieniniai: funkcionalumas, mažas triukšmo lygis, patikimumas, paprastas montavimas ir geras kainos bei kokybės santykis yra pagrindiniai jų privalumai.
- Multi-split sistemos. Tokias sistemas sudaro vienas lauko blokas ir keletas vidinių (dažniausiai gamintojai siūlo iki 5 vidinių blokų). Toks pasirinkimas tinkamas norint sutaupyti vietos ant stogo ar fasado. Šis tipas taip pat yra plačiai pritaikomas.
- Monoblokiniai kondicionieriai. Mūsų šalyje jie mažiausiai populiarūs – dažniau juos pamatysime Amerikoje ar šiltesnio klimato šalyse, pavyzdžiui, Italijoje ir Prancūzijoje. Šie langiniai kondicionieriai su žarnomis ir ortakiais neturi išorinio bloko – vietoj jo sienoje gręžiamos dvi skylės. Jos yra pakankamai didelės, tad žiemą per jas gali skverbtis šaltis. Visgi, tokie oro kondicionieriai tinka tais atvejais, kai dėl vienų ar kitų priežasčių ant pastato sienos negalima tvirtinti išorinio bloko – taip gali nutikti gyvenant senamiestyje.
- VRV tipas. Tai – vandeninės vėsinimo sistemos, kurios apjungia daug vidinių, išorinių blokų ar gali būti prijungiamos prie kitų sistemų.
- Kasetiniai oro kondicionieriai. Šio tipo įranga montuojama lubose – ji išsiskiria tuo, jog vienu metu pučia orą keturiomis kryptimis. Tokie kondicionieriai populiaresni biuruose, administracinėse ir komercinėse patalpose – visose erdvėse, kurios turi aukštesnes lubas, kadangi net ir mažiausioms kasetėms prireikia 24 ar dar daugiau centimetrų. Tiesa, pastaruoju metu populiarėja vienos krypties kasetės, kurių dydis siekia vos 16 centimetrų – nors jų kaina kiek aukštesnė, galutinis rezultatas yra dar gražesnis.
- Kanaliniai oro kondicionieriai. Šis tipas taip pat pasirenkamas tuomet, kai norisi gražesnio, estetiško vaizdo. Sistema pasislepia po lubomis, koridoriuje išvedami ortakiai ir naudojami plyšiniai difuzoriai.
Kondicionierių funkcijos
Renkantis kondicionierių, norisi kokybės – tikimės, jog bus palaikoma tiksli temperatūra, žemas triukšmo lygis, o pats įrenginys veiks patikimai. Dėl to svarbu išnagrinėti ne tik pagrindines charakteristikas, bet ir atkreipti dėmesį į papildomas funkcijas – žemiau aptarsime keletą aktualiausių.
Oro kondicionierių filtrai
Visi oro kondicionieriai turi kietųjų dalelių filtrus, kurie naudojami tam, kad patalpose esančios dulkės nepasiektų šių įrenginių šilumokaičio. Dar daugiau filtravimo galimybių ir papildomų technologijų gali pasiūlyti sieniniai kondicionieriai.
Viena iš tokių funkcijų – jonizacija. Ja aprūpinti kondicionieriai į aplinką skleidžia neigiamai įkrautus jonus, kurie prisijungia prie teigiamai įkrautų dalelių (pavyzdžiui, dulkių ar kitų alergenų) ir paverčia jas neaktyviomis. Galiausiai šios dalelės nusėda ant paviršių.
Kitas pasirinkimas – patentuota Daikin „Flash Streamer“ technologija, kurią mielai renkasi šeimos su mažais vaikais ar alergiškais namiškiais. Tokie kondicionieriai aprūpinti elektrotechniniu prietaisu, kuris į orą „šaudo“ greitintus elektronus, išmuša keturių cheminių grupių kvapus, mažina virusus, alergenus ir bakterijas. Šią moksliniais tyrimais patvirtintą technologiją galima rasti visuose Daikin Premium serijos kondicionieriuose – Stylish, Emura, Perfera ir Nordica.
Išmanioji stebėjimo akis
Daikin kondicionieriuose galima rasti dviejų zonų aptikimo akį, kuri aptinka kūną aplinkoje ir nuo jo nukreipia oro srautą. Tai naudinga dirbant ar leidžiant laiką namuose – ši funkcija leidžia išvengti tiesioginio pūtimo ir sumažina susirgimų riziką. Tai ypač praverčia tuomet, jei namuose yra mažesnių vaikų. Rinkoje yra ir dar modernesnių, terminių akių, kurios sureguliuoja šilto, šalto oro mases ir taip užtikrina tolygų vėdinimą visose patalpose.
Breezeless technologija
Ši technologija „be vėjo“ dažniausiai sutinkama Midea kondicionieriuose. Jie aprūpinti mažomis skylutėmis, per kurias išpučiamas oro srautas. Tokia technologija labiausiai pasiteisina mažose patalpose, kuomet norisi palaikyti tam tikrą temperatūrą, maksimaliai sumažinant srautą. Pavyzdžiui, tokia funkcija aprūpinti kondicionieriai puikiai tiks nedideliam miegamajam, kuomet norėsis tylaus, į žmones oro srauto nepučiančio, maloniai vėsinančio įrenginio. Tačiau virtuvei, komercinėms patalpoms ar kitoms erdvėms su papildomais šilumos šaltiniais tai nebus pats geriausias pasirinkimas.
Kondicionieriaus galingumas
Dažnai klientai iš karto klausia, kiek kainuos kondicionieriaus įrengimas jų bute. Geras montuotojas pirmiausiai turėtų užduoti tokius klausimus:
Kokio dydžio yra butas?
Kiek jame kambarių?
Kuriuos iš jų norėsite atvėsinti?
Tačiau ir tai dar nėra viskas. Prieš pateikiant kainos pasiūlymus, reikėtų išsiaiškinti, ar kambaryje yra vitrininių langų ir į kurią kryptį jie yra orientuoti.
Preliminariai 10 kv. m. skaičiuojamas 1 kW galios, tačiau prisideda ir kintamieji faktoriai – juos priskaičiuoti gali tik patyręs specialistas. Gera pastato varža, papildomi šilumos šaltiniai ar VELUX langai yra keletas tokių faktorių. Pavyzdžiui, didelei, 30 kv. m. svetainei gali prireikti ne mažiau 3,5 kW, jeigu patalpoje yra aukštos lubos ir didžiuliai vitrininiai langai. Tokiu atveju patalpas tinkamai atšaldytų 5kW oro kondicionierius.
Didesnės galios bijoti nereikia – tai nereiškia, kad teks gyventi su pingvinais, kondicionierius paprasčiausiai greičiau pasieks jūsų norimą temperatūrą. Šiuo atveju ypač svarbu konsultuotis su patyrusiais specialistais, nes sumontavus netinkamą kondicionierių, rezultatai gali visiškai netenkinti. Bet kada galite kreiptis į „Gedartos“ specialistus – jie visuomet pasiruošę jums padėti.
Svarbu paneigti mitą, jog šildymo kilovatai neatitinka elektros kilovatų. Efektyvumas skaičiuojamas pagal du kriterijus – SEER ir SCOP. Jie parodo, kiek sudeginus 1 kW elektros energijos, bus gaunama šildymo arba vėsinimo galios. Tačiau net ir išgirdus šiuos parametrus, reikėtų paklausti pardavėjo, prie kokios temperatūros atitinkami skaičiai yra gaunami. Pavyzdžiui, kai kuriais atvejais prie labai žemos temperatūros kondicionierius gali pasiūlyti prastesnius rezultatus nei tepalinis radiatorius. Taip nutinka su pigesniais jų modeliais: kuo kondicionierius brangesnis, tuo mažiau krenta kilovatai ir yra išlaikomas aukštesnis efektyvumas.
Nagrinėjant energijos efektyvumo lenteles, reikėtų atkreipti dėmesį į klimato zoną. Nors Lietuva dažnai minima šaltesnės zonos pakraštyje, mūsų šalyje vyraujantys orai labiau tinka vidutinei klimato zonai – dėl to reikėtų atkreipti dėmesį, koks energijos efektyvumas yra nurodytas prie „average“ zonos. Kartais tiekėjai labiau pabrėžia šiltesnę, „warmer“ zoną, tačiau tikėtina, kad taip efektyviai pasišildyti pavyks tik Ispanijoje. Kitaip tariant, išleisite daugybę pinigų, tačiau neturėsite komforto, už kurį mokėjote.
Kondicionierių garsai
Kai šalta, kartais kondicionierius dirba garsiau. Kompresorius dirba savo darbą, šildo jūsų namus ir dėl to atsiranda išorinių blokų garsų. Bet kuo agregatas geresnis, tuo tyliau jis dirba. Triukšmo lygis – svarbus, kertinis kriterijus. Svarbu tiek vidaus, tiek lauko bloko triukšmingumas (ypač tuomet, jei gyvenate daugiabutyje su ne itin draugiškais kaimynais).
Tikėtina, kad didesnio triukšmingumo žiemą nepavyks išvengti, tačiau geras montavimas ir tinkamas įrenginio pasirinkimas situaciją pagerins. Šiuo atveju ir vėlgi reikėtų pagalvoti apie galingumą, kadangi dirbdamas maksimaliu režimu, kondicionierius bus triukšmingesnis.
Atsižvelgdami į triukšmo lygį, atkreipkite dėmesį į globalius vertinimo sertifikatus – priešingu atveju gamintojai gali žaisti su testavimais, kad išgautų geresnius rezultatus. Pavyzdžiui, matuoti triukšmo lygį skirtingose erdvėse, skirtingu atstumu ir ant skirtingo grindinio.
Jei norisi kuo tylesnio įrenginio, ieškokite 19dB kondicionieriaus – toks triukšmingumas primena šnaresį, kurį vos įmanoma girdėti. Nagrinėdami charakteristikas, orientuokitės ne į maksimalų, bet į minimalų greitį, nes iš pradžių kondicionierius gali padirbti greičiau, o po to jis lėtins darbą – dėl to mažiau dirbs ventiliatorius ir bendras triukšmo lygis bus mažesnis.
Kondicionierių gedimai
Atėjus vasarai, kondicionierių savininkai susiduria su problemomis, kad šie įrenginiai nepasileidžia. Taip nutinka dėl to, kad buvo praleistas svarbus žingsnis – profilaktika, kurią geriausia užsisakyti dar prieš prasidedant sezonui. Tuomet pavyks išvengti šių problemų:
- Iš oro kondicionieriaus bėga skystis. Kietieji dalelių filtrai neišvalo visų nešvarumų: dėl to kondicionierius apsineša ir visi jie sukrenta į įrenginio dugną. Nešvarumai gali užkimšti drenažą – dėl to iš kondicionieriaus gali pradėti bėgti skysčiai. Tai ženklas, kad reikalinga profilaktika.
- Mirksi lemputės, rodomos klaidos, o kondicionierius nedirba. Gali būti, kad reikia papildyti šaltnešį (freoną). Jis turi atitikti reikiamas normas, kad kondicionierius veiktų tinkamai – dėl to svarbus reguliarus skysčių papildymas ir slėgių patikrinimas.
Viršuje esančius filtrus galima išsivalyti ir patiems, bet dezinfekuoti patį šilumokaitį, viską išvalyti, patikrinti slėgius ir užtikrinti, kad kondicionierius ilgai ir laimingai tarnautų, be profesionalų nepavyks. Tai svarbu ne tik dėl sklandaus veikimo, bet ir dėl geresnės higienos – šviežias oras užtikrina geresnę savijautą.
Dar daugiau informacijos apie visus aptartus kondicionierių pasirinkimo kriterijus rasite mūsų tinklalaidėje „Pokalbiai apie orą“:
Visuomet galite kreiptis į Gedarta atstovus – jie patars ir padės išsirinkti geriausią kondicionierių pagal galingumą bei kitus Jūsų norimus aspektus.